מאמרים

זכויות מכח הסכם קיבוצי


במצב רגיל בו עובד מסכם על חוזה עם המעסיק שלו, הכוח שלו קטן יותר מהמעסיק מה שעלול לגרום למעסיק לנצל את כוחו לרעה מה שיכול להתבטא בהורדות שכר, הרעת תנאים לאחר זמן מה ואפילו פיטורין.

בדיוק בשביל זה יש את האפשרות של הסכם קיבוצי בארגונים מסויימים, ועם זכויות מכח הסכם קיבוצי לעובד יש יותר כוח מכיוון שהוא חלק מקבוצה. זכויות מכח הסכם קיבוצי מאפשרות לוועד העובדים לנהל משא ומתן על זכויותיהם של כל העובדים וההנהלה לא יכולה לקחת עובד ולהתעמר בו אלא חייבת לעמוד בהסכם וחייבת לתת לעובד את כל זכויותיו.

צו הרחבה
זכויות מכח הסכם קיבוצי לא תמיד מספיקות בשביל לשמור על העובד, ולעיתים צריך להכניס סעיפים נוספים וזכויות נוספות להסכם בין העובד ובין המעביד ובדיוק בשביל זה יש זכויות מכח צווי הרחבה. צווי הרחבה הם צווים שמוציא שר הכלכלה והם מתווספים לאותם הסכמים קיבוציים וכך גדל עוד יותר כוחו של העובד הפשוט אל מול המעסיק שלו.

זכויות מכח צווי הרחבה יכולות להיות על כל העובדים במדינה או על עובדים בתחום מסוים, כך לדוגמא נתבשרנו לפני זמן מה על כך שכל עובדי האבטחה יקבלו תנאים טובים יותר מה שמחייב את כל המעסיקים. כך זה יכול להיות גם בענף הניקיון וכך בענף כוח האדם או כל ענף אחר במשק. 

פנסיה
יש חוקים ברורים לגבי זכויות פנסיה והם יכולים להיות חלק מאותן זכויות מכח הסכם קיבוצי כלשהוא או בלי קשר להסכמים קיבוציים. על כל מעסיק לתת לעובד את הזכויות המגיעות לו ואם הוא לא נותן את הזכויות הללו על העובד לפנות לעורך דין העוסק בתחום דיני העבודה בכדי שיסייע לו בבית הדין לעבודה. זכויות פנסיה נכנסו באופן גורף בצו הרחבה מקיף במשק כבר בשנת 2008, וצו זה מגדיר מהן הזכויות של העובד איזה אחוז מתוך המשכורת יפריש העובד ואיזה אחוז המעסיק.

צו הרחבה זה גם עוסק בזכות העובד לבחור איזה סוג של ביטוח פנסיוני הוא רוצה ולאיפה הוא רוצה להפריש את הפנסיה שלו, שלא כמו בעבר אז המעסיק היה זה שהחליט בשביל העובד. זו עוד דוגמא לכך שכוחם של העובדים עולה בארץ ואם אתם חשים שזכויותיכם נפגעו אתם יכולים לעשות משהו בנידון.
 

משרד עו"ד מזל רבה

אם אתם חשים שאותן זכויות מכח הסכם קיבוצי שיש לכם נפגעו או שנפגעתם על ידי המעסיק שלכם בכל הקשור לדיני עבודה, או אם אתם מעבידים ונתבעתם ועכשיו אתם צריכים סיוע משפטי, משרד עו"ד מזל רבה יוכל לסייע לכם. צוות המשרד ענייני ומקצועי ובעברו תיקים רבים שטופלו בהצלחה, והוא ישמח לסייע גם לכם לפתור את הבעיות שלכם על הצד הטוב ביותר, ובמהירות האפשרית.
 
מזל רבה
עורכת דין ומגשרת
יעוץ משפטי למעסיקים ועובדים
חייגו עכשיו: 050-273-39-06
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

קבעו פגישת ייעוץ
פרטי התקשרות
טלפון
050-273-3906

דוא"ל

Rava43@gmail.com

כתובת
משה לוי 11, ראשל"צ 75658אובדן כושר עבודה    נזיקין    דיני עבודה    עו"ד נדל"ן    עו"ד הסכמי מכירה    עורך דין אזרחות    עורכי דין בראשון לציון    תביעה בתאונות עבודה    תביעת תאונות עבודה    נכות כללית ביטוח לאומי    ביטוח לאומי תאונות עבודה    דיני עבודה עורך דין    ייעוץ דיני עבודה    סיוע משפטי בהתאזרחות    פגיעות ונזקי גוף